Ендуро почнаа да роварат

Минатиов викенд започнаa долго очекуваните Enduro World Series кој за прв пат на интернационално ниво ќе го направат ендуро точкарењето во настан за мерак. Еве нешто повеќе за евентот, и за тоа како помина првата станица.

Ендуро е новиот формат кој прави фузија на неколку, за бајкерите омилени типови на вожња, XC, малку даунхил, па дури и стрит возење во едно. Оваа година за прв пат се одржува интернационалниот ивент Enduro World Series 2013 кој има за задача да ги спои голем дел од маунтинбајкерите во еден натпреварувачки казан.

Првата рунда беше возена изминатиов викенд во Италија, а еве како помина. 

Автор

Igor Jovanovski

Скопје

Македонија