таг / водно

Со извозени вкупно 13 пати до врвот на планината Водно, овој викенд велосипедистот Игор Трпковски успеа да го направи првиот успешен велосипедски „Еверестинг” на македонска територија. 

Овој викенд на 1 јуни, нашиот планински тркач Марјан Бонев успеа да го комплетира првиот Еверестинг на македонско тло.

Од денес, сите велосипедисти на Водно имаат на располагање сервисна станица со држач за велосипеди, алати и пумпа. Станицата се наоѓа на вториот паркинг на Средно Водно. Ја поставивме во соработка со градот за да им е од корист и помош на сите велосипедисти. Затоа да ја чуваме и користиме како своја, за да биде исправна секогаш кога ќе ни затреба.

Тригодишната Бела Зарапчиева, на 13ти Јануари 2019та се запиша како најмладата сноубордерка која успеала да го спушти врвот Крстовар, кој со своите 1066 м.н.в претставува највисокиот врв на планината Водно.

Ова лето на 1 јули на падините на Водно во организација на Атлетската Федерација на Македонија ќе се одржи 17-тото Европско Првенство во планинско трчање.

Првото издание на планинскиот маратон Водно-Матка е закажано за некои 18-тина дена, а вториот бран за пријавување истекува на 11 март. Приклучи се на предизвикот!!

Утре на 1 јуни со старт во раните утрински часови, еден од најдобрите планински спортисти кај нас ќе направи целодневен обид за комплетирање на Еверестинг - искачување на висината наЕверест 8848м на една од патеките на Водно.

Во фантастични временски услови, пријателска и позитивна атмосфера и со учество на околу 400 тркачи од 20 држави, вчера на падините на Водно и кањонот Матка се одржа второто издание на трката во планинско трчање „Водно Матка Треил Маратон".

Викендов, планината Водно и Скопје беа домаќини на 17-тото Европско првенство во планинско трчање во организација на Македонската Атлетска Федерација како дел од календарот на Европската Атлетска Асоцијација и ИААФ.

Викендот на 25.03.2018 година градот Скопје, планината Водно и споменикот на природата Матка беа домаќини на првиот планински маратон „Водно-Матка Треил Маратон" во организација на здружението ТРЕКС и ПСД Макпетрол од Скопје. Иако временските услови и условите на патеката беа повеќе зимски отколку пролетни, тоа не ги спречи вкупно 315 учесници да се предизвикаат на фантастичната патека околу Водно и Матка и да уживаат во атмосферата на настанот.

Бојан Наунчевски го возвраќа ударот во битката за доминација над Снежно Водно. Битката се води помеѓу фрирајд(кантови) и даунхил(тркала) заедницата изразено во равенката адреналин*забрзување/гигабајти... Уживајте!

FB Препораки