таг / вести

Целиот свет со нетрпение го очекува стартот на XXIII Зимски Олимписки Игри. На еден месец пред официјалниот почеток се чини дека ПјонгЧанг е далеку од гламурот на Сочи, но тоа не значи дека не е уникатен во многу нешта.

Макдонскиот олимписки комитет (МОК) на барање на Федерацијата за боречки спортови на Македонија (ФБСМ), обезбеди и целосно финансиски ќе ја покрие едногодишната програма која е одобрена од Обединетото светско борење (UWW) и од страна на Меѓународниот олимписки комитет (IOC), наречена "РАЗВОЈ НА НАЦИОНАЛНИОТ СПОРТСКИ СИСТЕМ ВО БОРЕЊЕ".

Македонскиот олимписки комитет за потребите на Олимписките спортски организации во Република Македонија и во соработка со поранешниот Директор за стратешки прашања и обука на тренери на Американскиот олимписки комитет, д-р Питер Дејвис организира обука за изработка на стратегии за развој на Националните спортски федерации од Македонија.

Деновиве се случува најголемата трка во ски алпинизам - Пиера Мента која што започна во Ареш, Франција. Трката трае 4 дена со нови и тешки стази.

Организациониот комитет на летните олимписките игри во Токио 2020 пред неколку дена ја изгласа скратената листа на спортови кои ќе конкурираат за влез во програмскиот дел на натпревари на олимписките игри во Токио. Меѓу нив се најдоа: Спортско качување, Бејзбол/софтбол, куглање, ролер спортови, карате, сквош, сурфинг и вушу. Доколку имате фаворит меѓу предложените гласајте на линкот подолу (клик на сликата).

Откако ФИФА, светската куќа на фудбалот ги соопшти имињата на 10-те претенденти за наградата „Најдобар тренер на годината“ меѓу кои се најдоа тројца селектори и седумина предводници на клубови, BBC ја објави и женската листа, во чиј потесен круг влезе Хоуп Пауел, тренер на британскиот фудбалски тим за жени.

 

Академијата за боречки вештини "ЗА НЕД ДО" од Битола на покана на Грчката федерација за боречки вештини во периодот од 4 - 5 март 2017 година учествуваше на 6-тиот Интернационален и 10-тиот Сегрчки Фестивал за боречките вештини "Мигдониа" 2017-та кој се одржа во Солун а каде учествуваше и нашиот тим кој ја претставуваше Република Македонија при што освои 20 златен и 4 сребрени медали.

На Европското Кик Бокс првенство во Марибор, Словенија кое се одржува од 22-29.10.2016 година присутни се 39 држави со 523 натпреварувачи.

И така помина уште една временска рамка наречена Година, овојпат со сериски број 2015. За следната си посакуваме и за нас, и за Вас уште повеќе здравје, среќа и успех на секое поле. Подоле се послани најкликаните за 2015. Среќни Празници!

FB Препораки