таг / велосипедизам

Тина Нестороска со втор финиш на ТрансКон, овојпат од Бургас до Брест во неверојатни 4300 километри низ нешто помалку од 19 денови самостојно возење. 

Оваа година нашата велосипедистка на ултра дистанци Тина Нестороска повторно учествува на седмото издание на трката Трансконтинентал која во должина од 4200 километри минува преку цела Европа. 

Изминатиот викенд во с.Богомила, регион АЗОТ во организација на велосипедското здружение за планински туризам Велес Бајкинг од Велес се одржа големиот велосипедски настан АЗОТ 2019 мтб предизвиксо учество на голем број учесници- велосипедисти, планинари и останати посетители од цела Македонија, а гости имаше и од Словачка, Германија, Бугарија, Србија...

Другари Мариовољупци, осма година по ред ве каниме на дружба во прекрасното Мариово да уживаме во неговата убавина и дивина и да спортуваме. Оваа година одиме во село Зовиќ кај домаќинот Митко и Етно куќа ,,Кај мостот". Ќе имаме уште еден прекрасен опуштен викенд со бањање под мостот на Градешка река.

Во последните неколку години сите сме сведоци за квалитетот на воздухот кој го дишеме во главниот град, особено во зимскиот период – рангирани највисоко на листата на најзагадени градови во светот, први во Европа, Скопје стана идеален град за снимање на хорор филмови.

Аутдор настанот „Тур де Галичица" овој викенд во Отешево и Националниот Парк Галичица ќе се одржи по шести пат oд 15ти до 16ти јуни 2019 година. Бидете дел од супер позитивен велосипедски и планинарски настан во природа и на отворено. 

Македонското здружение за цервикална патологија и колпоскопија (МЗЦПК) при Македонското лекарско друштво ќе биде домаќин на хуманитарната иницијатива „Ride4Women", преку која докторите и научниците од Европското здружение за гинеколошка онкологија (ESGO – European Society of Gynecological Oncology) сакаат да го свртат вниманието кон превенцијата и раното откривање на ракот на грлото на матката.

Оваа година хотелот Гогов по втор пат го организира спортскиот настан „Пехчево на точак”, а годинава покрај велосипедската тура, настанот беше проширен со офф-роуд џип тура и со планинарска тура.

Во недела на 14.04.2019 во Куманово се оддржа првата трка во планински велосипедизам за 2019 година „ХСО СТУДЕНА ВОДА“ со која и официјално започна натреварувачката сезона во планиски велосипедизам во Македонија.

Приказна за едно фантастично спортско пријателство помеѓу љубителот на велосипедизам Оли и неговиот пес Балу. 

FB Препораки