таг / тур де франс

На неколку дена пред деветата етапа на Тур де Франс која минуваше по познатата Пари-Рубе патека, Питер Саган заедно со својот тим објавија комично видео каде тој објаснува како победил на 2018 издание на трката, но со пантомима. 

КОНЕЧНО!!! После половина година од премиерата на филмот „Слобода на две тркала" што го видоа илјадници љубители на планинскиот филм во рамките на караванот на ЕХО филмскиот фестивал низ цела Македонија, филмот го објавуваме и го правиме достапен за сите да можат да уживаат и да се инспирираат од подвигот на членовите на Македонската Тур де Франс Експедиција. Филмот ги пренесува искуствата на членовите на петте последователни експедиции, коишто искачија 30 планински превои на Алпите, проследија 19 Тур де Франс етапи и поминаа преку 8000 километри. Уживајте!

Сабајлето нè разбуди сообраќајот. Тоа беше Виа Емилија, улица што влегуваше во градот од северозападна страна. Мојот пријател Енрико од Модена, ми кажа дека тој пат е многу атрактивен за возење. Дека има стари римски мостови, многу велосипедисти, интересни села. Всушност тоа беше вториот по значење пат во Римската империја и беше изграден од Императорот Емилиј.

Утрото се разбудивме во магла. Од каде па сега магла сред лето? Во воздухот се познаваа ситни капки. Се што беше оставено надвор беше водено. Јас па токму оваа вечер најдов да спијам на отворено. Вреќата утоп. Станавме и тргнавме надоле кон Понтедера.

Утрото морето беше мирно. Се разбудивме таман кога сонцето беше излезено. Локалците веќе почнаа да доаѓаат на плажата, тоа беа главно постари луѓе коишто имааат обичај да си ги завршат утринските обврски и да си дојдат на плажа. Како што ние одиме на прошетка или да се видиме со нашите пријатели во парк, така овие луѓе си одат на плажа. Си доаѓаат само по купаќи, и мажи и жени, и си пуштаат пешкир и легнуваат. Носат весници, овошје и вода. Ништо повеќе. Само лежат на песокот и си дофрлуваат нешто како да прават муабет.

На еден ден откако организаторот на најпознатата велосипедска трка во светот Тур де Франс објави дека има право и дека ќе ќе го забрани учеството на британскиот велосипедист Кристофер Фрум на овогодинашното издание на трката поради истрагата која се води за потенцијален допинг, УЦИ заедно со ВАДА ја затворија истрагата врз четирикратниот шампион. 

Одвратна нива. Епа баш во нива мораше да спиеме. Така, како за последна ноќ. Отвораме шаторот и гледаме во што сме спиеле. Скоро орана нива, некакви корења, фабриката уште си работи, бука од сите страни. Ама ајде, помина и тоа. Одиме накај Аграте. Барем Габриеле ќе ни се израдува.

Утрото почнавме да ги возиме Апенините. Прекрасни се. Дента етапата ја почнавме со удолница, онака да ни тргне денот.

Тоскана е убава пријатна земја. Мене ми се допаѓаше уште пред да ја запознаам. Очекував да видам убави пејсажи. Отсекогаш ја замислував како ридеста земја со лозови насади и плантажи со малсинови дрва. Во подножјето на ридот ќе почнува дрворед што ќе заврши на врвот на ридот кадешто ќе се наоѓа куќата на домаќините и другите објекти. Тоскана беше токму тоа. На сето тоа додадете ги и Апенините, па Фиренца, Пиза и Сиена, морето.

Утрото се разбудив рано. Гледам другиве спијат. Го пропуштаат изгрејсонцето. Морав да ги предупредам. Си лежев така во вреќата и си гледав кон морето, кон местото од кадешто излегуваше сонцето.

FB Препораки