таг / трка

Овој викенд во одлична и позитивна спортска атмосефра на Марковите Кули и прилепскиот регион се одржа деветтото издание на трката Крали Марко Треилс. Вкупно 240 тркачи од 20 држави стартуваа на трите трки за возрасни на 16, 34 и 67 километри. Дополнително, на детската трка Маркукуле Треил учествуваа 60-тина деца на возраст до 12 години кои истрчаа 1,5 километри.

На крајот од овој месец, прилепскиот регион по деветти пат ќе биде домаќин на најстариот настан во планинско трчање во нашата држава - Крали Марко Треилс 2019.

Викендов со учество на 45 натпреварувачи се одржа првото издание на трката Титов врв Скајрејс. 

Викендот на 25 мај во Националниот Парк Галичица и Охрид за прв пат се одржа трка во планинско трчање која минуваше низ некои од најубавите и диви предели на планината Галичица. Настанот го стартуваа 130 учесници од 15 држави од кои повеќемина успеаја да го финишираат.

Официјален видео тизер на трката Охрид Треил 2019!!

Овој февруари на 17.02.2019 очекувајте зимска стрмна трка на Чупино Брдо - 1725 мнв, на Плачковица. 

Овој викенд на планината Олимп во Грција се одржа овогодинешното издание на една од најпознатите светски трки во планинско трчање - Олимпус Маратон каде учество земаа неколку наши тркачи. 

Вчера на 5 јуни во рамки на проектот "Спортот - темел за здрава и активна младина" во Куманово беше организирана трка во планинско трчање и планински велосипедизам каде учествуваа ученици од  ООУ Крсте Мисирков, ООУ 11 Октомври и ООУ Христијан Карпош.

Во фантастични временски услови, пријателска и позитивна атмосфера и со учество на околу 400 тркачи од 20 држави, вчера на падините на Водно и кањонот Матка се одржа второто издание на трката во планинско трчање „Водно Матка Треил Маратон".

Не е случајно што се погоди времето на 17ти Февруари на врв Чупино, Плачковица. Вообичаено Чупино знае да се покрие во облаци или да дозволи силен ветер. Овојпат ја покажа сета своја посебна енергија и со нетрпение очекуваше натпреварување како тоа што го доживеа минатиот Септември. Чупино даде прекрасно сонце, чисто небо, малку ветер и сончеви зраци на Леглото за подготовка на скара, селско-месо, компири подготвени на жар итн.

Оваа 2019 година во екот на пролетниот период, охридско-преспанскиот регион и планината Галичица ќе бидат домаќини на нов спортски настан со две трки во планинско трчање - Охрид Треил. 

FB Препораки