таг / трчање

Александар Кираџиев и оваа година беше најдобриот македонец кој го истрча Скопскиот Маратон. Во интервјуто за karas4training.com тој открива повеќе за останатите постигнати успеси од оваа година, за понатамошните планови и за општествената одговорност на компаниите во Македонија.

Со финиширање во исклучително тешки временски услови, вчера на 16.04.2018 година македонските маратонци Атанас Наумов и Ангел Арнаудов се запишаа во историјата како први наши финишери на сите шест големи светски маратони кои ја чинат т.н. „голема шестка”- Њујорк, Токио, Берлин, Лондон, Чикаго и Бостон. 

Погледнете го промотивното видео од 6-та Авицена Женска трка која се одржа на 1 април 2018. 1636 жени ја исполнија Илинденска со позитивна енергија :-)

Бостонскиот Маратон е еден од најпрестижните во светот. Маратон со голема историја и сон на секој маратонец. Да се биде дел од него е привилегија и мотив како ниеден друг. Токму на него едно типче од Лос Анџелес ќе се обиде да го сруши Гинисовиот рекорд во трчање маратон ама наназад.

Влог број 1. како вовед за мојот следен поголем проект - обид за трчање на Скопски Маратон под 2 часа и 40 минути. 

Легендарниот филм од 1994 година на сите тркачи во светот им ја донесе легендарната фраза: „Трчај Форест, трчај". Не постои тркач кој не ја чул и ретко на кој му се допаѓа. Но на еден лик не само што му се допаднала, туку и му го променила животот.

Првите 100 милји се тешки, следните се бетер! :) По трет пат сум на овој евент. Првата година 65km, втората 110km, лани скокнавме и годинава 100miles. Мислам дека е доста од Истра.

Шестото издание на Авицена Женската трка, во организација на Сојузот на спортови на Скопје, а под покровителство на Град Скопје и со поддршка на Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија за прв пат како улична трка обедини над 1.700 жени. Бројката на пријавени учеснички оваа година беше рекордно висок одзив на учество на оваа трка која е дел од промотивните трки на Виз Ер Скопскиот маратон.

Трчањето е спорт на отворено за кој ретко кога има совршени услови за тренинг. Честопати тренингот е пропратен со силен ветер, високи температури, дожд, магла, влага а понекогаш и со екстремно ниски температури. Да се биде тркач значи да се биде посветен на спортот дури и кога температурата е длабоко во негатива.

FB Препораки