таг / сурова храна

Смути за поубава кожа и посјајна коса!

Два смути коктели сo основа на ананас... Која варијанта би ја избрале? Едноставно се подготвуваат, а нутрициски ќе ве вивнат за престојниот ден. 

Хранлива сезонска салата со еден поинаков вкус што ќе ви делува благопријатно на сетилата...

И тоа суров, без вклучување рерни и плотни, а вкусен прсти да излижеш...

Едноставна витаминска салата за освежување.

Дури и да не сте виртуоз со ножот, оваа салатка можете да ја стокмите за 5 минути...

Енергетски освежителен пијалок, по рецептот на Тарахумара...

Вистински предизвик е да се прескокне јајцето во рецепт каде што истото е главниот поврзувач на состојките.

Ама може и подобар од вистинскиот, ова е рецепт што веднаш ќе го засакате...

Сè започна кога сакав да направам роденденска торта. Но кога ги разгледував повеќето рецепти, тешко ми падна од тоа колку шеќер, масло, јајца и тесто се користат за да се направат истите. Затоа на крај одлучив да искористам она што имам дома за да направам колач за кој се инспирирав од блогот ”Сурово и вкусно” и кој освен што е полн со здрави калории е многу вкусен и сладоледен! Нема утка!

Минатиот викенд се одржа хуманитарниот настан „Со здрава храна за здрава Дана", организиран како дружба со мојата банда блогери и пријатели – љубители на жива и веганска храна – и Здружението на граѓани „Родители и деца". За повеќе информации кликнете тука.

FB Препораки