таг / Сол

Листата на заболувања кои се предизвикани од прекумерна употреба на сол во секојдневната исхрана постојано се зголемува. Новите докази за неговата штетност доаѓаат од Мелбурн, Австралија и се поврзани со здравјето на коските.

Оригиналната рикота се прави од сурутка, но за нас и ова беше супер кулинарско искуство. Ако имате рецепт за рикота од сурутка слободно споделете.

Да се јаде сол да, ама каква? Има огромна разлика помеѓу природната и готварската сол. Првата го снабдува телото со потребните минерали, а втората го уништува, буквално.

Најновите истражувања покажаа дека скоро секој од нас треба да крене рачна со јадењето на сол.

Ова е класична компир салата, едноставна за подготвување и супер за во лето и зима, со рипче или мевце, со вино и ракија и секако добро друштво.

Баш затоа и ја сакам.

Често сценарио: вежбате, затегнувате мускули, дури и можете да го напипате вашиот стегнат абдоминален ѕид, ама закопан под еден добар слој на салце. Вие продолжете го делот со вежбањето, а ние ви даваме пар совети во врска со исхраната.

Да го фрлиме воведот едноставно. Ако Америка јаде многу сол, тогаш Мексико јаде дупло од тоа. За да не паѓа толкав товар на здравството, односно, индиректно на државата, Мексико очајнички се обидува да го искорени пирејот, тргајќи го од ресторанските маси.

Ниско-калорична риба и додаток од маслинки спремени по дома. Одличен избор за здрав протеински оброк.

  •  

FB Препораки