таг / скијање

Првата македонска ски школа за лица со интелектуална и тешка физичка попреченост ќе биде организирана во Маврово од 4 до 9 март 2019 година. Скијањето за атипични спортисти и аматери е ново за Македонија, а веќе добро познато насекаде во светот.

Ski Tracker PRO апликацијата ви овозможува да ги следите и анализирате вашите перформанси при скијање или бордање со помош на вашиот телефон.

Сме имале и гумени шапки и фармерки на скијање, но вакво соодветствување на кондурата и везот ретко се забележува. 

Тригодишната Бела Зарапчиева, на 13ти Јануари 2019та се запиша како најмладата сноубордерка која успеала да го спушти врвот Крстовар, кој со своите 1066 м.н.в претставува највисокиот врв на планината Водно.

Овој викенд на 22 и 23 февруари, планината Пирин и ски центарот Банско ќе бидат домаќини на ФИС Светскиот куп во дисциплините веле-слалом, супер Г и алпско комбинирано - мажи. 

Од сезона 2007/08 Банско беше домаќин на 5 вакви светски настани (3 во женска и 2 во машка конкуренција) во различни дисциплини, како и домаќин на два ФИС Светски купови во сноуборд. 

Извор

Од оваа сезона во недопрените диви делови на Проклетије компанијата ХелиСки Албанија започна да нуди туристички услуги со скијање од хеликоптер. 

Почнувајќи од утре 25.01.2018 до недела, следи 79-то издание на една од најопасните патеки за скијање.

Вчера на 13.01.2019, планинската спасителната служба во Бугарија изведе спасителна акција на петмина македонски сноубордери кои залутале во непристапен терен надвор од скијачкиот центар Банско. 

FB Препораки