таг / рекорд

Родена е новата мегаѕвезда на американското и светското пливање.

Нашата најдобра атлетичарка на долги патеки постави нов државен рекорд.

Женскиот фудбалски тим на САД одново е светски шампион во фудбал. Со тоа тие станаа рекордери по бројот на освени светски титули.

 

Малку страст, многу желба, мотивација, истрајност и човековото тело е способно за неверојатни подвизи. Атлантикот е извеслан во рекордно брзо време и тоа од човек со ампутирана нога.

Да истрчаш еден маратон е лудило. Да истрчаш седум маратони, на седум континенти за седум дена е...

Човекот е неверојатна машина која е способна за многу повеќе од вообичаените напори на секојдневието. Запознајте го Рос Еџли, човекот кој ја заобиколи Велика Британија со пливање.

Викендот кој измина беше исклучително успешен за нашите атлетичари.

Уште еден фитнес рекорд кој е вреден за споменување, овојпат во женска конкуренција.

До каде ќе оди спуштањето на временската граница во трките на една милја е прашање на кое веројатно никој нема точен одговор. Она што некогаш беше недостижен мит денес е секојдневие.

Новиот светски рекорд во 70.3 Ајронмен одново го поставува прашањето за тоа до каде оди границата на човековите можности и издржливост.

Ултрамаратонското трчање за најголемиот дел од луѓето е спорт кој тешко може да се разбере. Замислете трка на 24 часа. Навистина лудо. Сега замислете трчање на подвижна лента во времетрање од 24 часа и претрчани 264 километри. Како ви звучи ова?

FB Препораки