таг / полумаратон

Со полумаратонот „Струмица на улица", овој викенд на 9 јуни беше означен официјалниот старт на фестивалот „Струмица ОПЕН”. На интернационалното и спортско отворање на манифестацијата трчаа вкупно 427 учесници од повеќе држави. 

Околу 12.500 натпреварувачи од 58 држави го прославија 15. јубилеј излегувајќи на маратонот, полумаратонот, штафетниот маратон "ЕУ за спорт" и трката на 5 километри. Тимот на Виз Ер Скопски маратон, Сојуз на спортови на Скопје, беше целосно подготвен и ги исполни потребите и барањата на рекордниот број на пријавени.

Викендов во Валенсија атлетичарот Абрахам Киптум успеа да истрча нов светски рекорд во полумаратон.

Овој викенд на 6.11. се одржа првото издание на Велешки полумаратон кое помина во одлична атмосфера и околу 200 натпреварувачи на двете трки на 21км и 5км. 

На ден 03 април 2016та во Нови Сад се одржа интернационален полумаратон на кој настапија околу 700 учесници од 20 држави. Македонскиот атлетски талент Дарио Ивановски од АК Работнички го освои 2-то место во генерален пласман со време од 1час 14мин , додека неговиот тренер Игор Јакимовски го освои 9-то место со резултат од 1час 19мин.

На полумаратонот во Рас Ал Каимах во ОАЕ младиот Швајцарец Јулиен Вандерс успеа да постави нов европски рекорд на полумаратонската дистанца. 

Во последните неколку декади, трчањето и дефинитивно станува еден од најбрзорастечките и најпопуларни спортови на рекреативно и аматерско ниво. 

Изминатиов викенд на полумаратнот во Куки, Јапонија - човекот по име Јуки Каваучи (истотака од Јапонец) го постави новиот Гинисов рекорд во истрчан полу-маратон во костум подобрувајќи го претходното најдобро време за дури 18 минути. На страна костумот, Јуки не е професинален атлетичар туку работи 40 часа неделно во владина администрација, а на страна од професијата, негово најбрзо време на маратон е 2:08 и некоја секунда. Ајде сега да читаме кој е Јуки. 

Пред некое време Милена го истрча второто најдобро македонско време во женска категорија на маратон, потоа го постави новиот национален рекорд на 10 километри, а изминатиов викенд го сруши и рекордот во полумаратон.

FB Препораки