таг / печено

Ма не само загореното тостирано лепче (па путер, па буковец), него и оние најслатките загорени компири во тавата да ти имале некакви си хемиски компоненти кои делувале канцерогено... Ама искусните кувари отсекогаш велеле - Додека да зарумени, и доволно му е. А реално, така е и најслатко.

Коментар: ептен сочно, за вистински гурмани...

Супер идеја за брз неделен ручек со сезонски намирници. 

Сега е сезоната на млади компирчиња која мора да се искористи со многу вкусни рецепти. Ова е навидум лесен рецепт, но да се погодат компирите  (сочни, малку крцкави, а не суви или недопечени) не е ни малку едноставно. Сè си бара пракса...

Иако е вкусно и неодоливо, топеното сирење треба да се конзумира во мали количини поради високата калорична вредност. Можете да го приготвите како мезе за друштво или фамилија за да го добиете идеалниот баланс.

Модриот патлиџан зачинет со екстра здравиот зачин куркумин може да ви биде одличен прилог за ручек или вечера, но и оброк доколку сакате полесно да поминете.

Многу вкусен ручек... може како прилог да се додаде и туршија во зимски услови. А за месарите и некое месо по вкус.

FB Препораки