таг / марјан бонев

Овој викенд на 1 јуни, нашиот планински тркач Марјан Бонев успеа да го комплетира првиот Еверестинг на македонско тло.

Утре на 1 јуни со старт во раните утрински часови, еден од најдобрите планински спортисти кај нас ќе направи целодневен обид за комплетирање на Еверестинг - искачување на висината наЕверест 8848м на една од патеките на Водно.

Во конкуренција од 160 мажи во категорија „Елит” од 23 европски држави, единствениот претставник од Македонија на овогодинашното и прво европско првенство во трчање со пречки - OCR (Obsticale course racing) заврши на одличното 14-то место. 

Успешен старт во првиот месец од натпреварувачката сезона за Марјан Бонев кој на трката Allgäuman 2016 во должина од 20+ километри со 30 препреки која се одржа во Баварија, Германија меѓу 700 учесници го освои највисокото прво место.

Марјан Бонев (државен шампион во планинско трчање во Македонија за 2015) ви ги препорачува Adidas Terrex патиките.

Изминатиов викенд на националниот празник Илинден во рамки на српската Скајранинг Лига беше одржана првата прекугранична трка во планинско трчање - Шарпланински Скајрејс на која првото место го освои нашиот тркач Марјан Бонев. 

Изминатиот викенд на 18.06.2016 во Јелашничка клисура близу Ниш и Нишка Бања се одржа второто по ред издание на интересниот „Лавиринт” во Јелашница - The Maze Rewind. Македонските претставници имаа одличен настап, а Марјан Бонев по втор пат доминира на стазата. 

Македонскиот натпреварувач во планинско трчање и трки со препреки Марјан Бонев продолжува со одличните резултати во Европа. 

Во рамките на стартот на овогодинешната српска Скајранинг лига, првата трка беше одржана на Копаоник со старт во 5 часот изутрина и екстремно тешка стаза од 15 километри и 1800 метри качување. Покрај големата група на наши тркачи и уживатели во планината и природата беше и стандардно спремниот и секогаш конкурентен Марјан Бонев кој го освои третото место. 

Маријан Бонев заврши првопласиран на 30 километарскиот предизвик во склоп на Норт фејс Кападокија ултра треил (The North Face Cappadocia Ultra Trail), На настанот учествуваат повеќе наши претставници кои ќе се натпреваруваат во сите 3 трки (110К, 60К, 30К). Честитки за големиот успех!!

На првото издание од српската Скајранинг лига која се одржува оваа сезона македонските планински тркачи досега се имаат покажано во одлично издание, освојувајќи повеќе подиуми. Овој викенд, Марјан Бонев беше повторно меѓу првите на вертикалниот километар на Проклетие. 

FB Препораки