таг / мариово

Другари Мариовољупци, осма година по ред ве каниме на дружба во прекрасното Мариово да уживаме во неговата убавина и дивина и да спортуваме. Оваа година одиме во село Зовиќ кај домаќинот Митко и Етно куќа ,,Кај мостот". Ќе имаме уште еден прекрасен опуштен викенд со бањање под мостот на Градешка река.

Она што следува за шестото издание на еден од најдобрите вело-рекреативни и спортски собири на отворено - Мариово Офф-роуд 2017 е една мини реконструкција која цели за враќање кон корените на првичната замисла на фестивалот - спокој, уживање и сплот со прекрасната природа на регионот. Затоа решивме да поразговараме со Слободан Трајковски кој ни откри нешто повеќе за следново издание. Се гледаме во мај... 

Оваа година Тиквешките Точкаџии од кавадаречко ги канат сите љубители на спортот и рекреацијата да го посетат скриеното богатство во пазувите на Кожуф и регионот на Мајден, Рожден, Мрежичко и рудникот Алшар светски познат како едно од ретките наоѓалишта на лорандит. На репертоарот следат две вело-тури, планинарење, трчање, забава, кампинг и многу повеќе... 

„И ние минатата година бевме, а и оваа ќе одиме. Затоа што е супер, затоа што е природа, трева, ластовички, река, музика, скара, дружба, село, историја, мириси, вкусови, погледи и многу повеќе...

Од извори блиски до селото Манастир, мариовско добивме телеграма дека локациски најзатуцаниот а воедно и најјакиот спортско-рекреативен фестивал на отворено - Мариово Офф Роуд Експириенс полека ја крчка запршката за 2016 година на тивко - на двојка.

Ако сте од оние кои веќе си го имаат букирано последниот викенд од овој мај за после тоа да можат да го кажат слоганот „И јас бев во Мариово” тогаш еве детали за тоа што фестивалот има да понуди оваа година, четврта за ред. 

Сакајќи однапред да се информираме и да си го планираме шестото по ред издание на аутдор фестивалот MARIOVO OFF-ROAD EXPERIENCE, решивме кратко да поразговараме со Слободан Трајковски, организаторот и креаторот на овој отворен настан во фантастичната мариовска природа. 

Веќе трета година за ред, од вкупно пет колку што се одржува овој фестивал, нашиот тим имаше можност да присуствува и своевремено да ги документира уникатните делчиња од пространата и мистична сложувалка наречена Мариово. И одма ќе ви кажеме дека „Мариово Офф-Роуд - Влези во дивината” е нешто што вреди да се посети и повеќе од три пати затоа што секојпат открива нешто ново, нешто таинствено, нешто магично... 

Конечно се пуштени картите за аутдор фестивалот MARIOVO OFF-ROAD EXPERIENCE. Повелете на највеселиот фестивал во природа и овој оваа пролет на крајот од мај...

Веќе неколку години по ред, на последниот викенд во мај, мноштво убави луѓе имаат мал милион причини и никакви изговори да појдат и да уживаат во убавините на еден надалеку прочуен македонски регион на топлиот југ од нашата држава. Топло е кога ќе се каже - „И јас бев во Мариово”.

Чорбата беше припремена во кампот наменет за турата која се одржа викендов во Мариово, а беше пропратена од многу љубопитни очи и гладни усти. И затоа веднаш ја снема... :)

FB Препораки