таг / лига

Минатиот викенд благодарение на Воздухопловната Федерација на Македонија се оддржа првиот настан од крос кантри лигата во параглајдерство за 2018-та година. Новата генерација на млади пилоти се желни за знаење a искусните пилоти кои со своето учество не себично го споделија своето знаење, Македонија е еден чекор поблиску до светската параглајдерска сцена во прелети со параглајдери.

Во сабота во Штип ќе се одржи квалификационен боксерски турнир за кои екипи ќе се натпреаруваат во ПРВАТА МАКЕДОНСКА БОКСЕРСКА ЛИГА. Тренерот на Б.К ,,Универзалци“ Васко Цубалевски е задоволен од јачината на екипата и се надева на голем успех во лигата. 

Инфарктен натпревар со гол во 93та минута и резултат од 2-1 го остави Хунан (Hunan Billows) во второлигашка конкуренција кој од Јули за свој тимски менаџер го назначи Жикица Тасевски кој моментално е единствен македонски тренер во Кина. 

Во рамките на стартот на овогодинешната српска Скајранинг лига, првата трка беше одржана на Копаоник со старт во 5 часот изутрина и екстремно тешка стаза од 15 километри и 1800 метри качување. Покрај големата група на наши тркачи и уживатели во планината и природата беше и стандардно спремниот и секогаш конкурентен Марјан Бонев кој го освои третото место. 

FB Препораки