таг / крушево

После двата успешно организириани летни фестивали - When in Krusevo, оваа зима, за прв пат вљубениците во Крушево и природата ќе можат да уживаат во викенд дружење со зимскиот фестивал „When in Krusevo – Winter is Here!".

Втора година по ред љубителите на планинските адреналински спортови и рекреативците ќе можат да уживаат во убавините на Крушевските предели. Оваа година фестивалот „When In Krusevo" ќе се одржи во последниот викенд од јуни, односно од 29-ти јуни до 1-ви јули, а организаторите најавуваат уште поголем и подобар фестивал од претходната година.

Минатиот викенд благодарение на Воздухопловната Федерација на Македонија се оддржа првиот настан од крос кантри лигата во параглајдерство за 2018-та година. Новата генерација на млади пилоти се желни за знаење a искусните пилоти кои со своето учество не себично го споделија своето знаење, Македонија е еден чекор поблиску до светската параглајдерска сцена во прелети со параглајдери.

Време е да направите sign out од онлајн животот и да кликнете sign up за природа и авантури. Да бидете публика и директна поддршка на две големи натпреварувања кои за прв пат се одржуваат во Македонија, благодарение на Воздухопловната Федерација нa Македонија и нејзината соработка со спортскиот клуб "Крос Кантри" од Охрид.

На 27 јули 2014 година, сите ние ќе имаме одлична можност преку забава, спорт, авантура и уживање во една фантастична природа подетално да се запознаеме со највисоко поставеното гратче во Македонија и на Балканот, прекрасното и единствено Крушево.

Воздухопловната Федерација нa Македонија (ВФМ) ќе биде организатор на 20-то Европско Првенство во змејарство класа 1 (Hanggliding), 8-то Светско Првенство во змејарство класа 5 (Rigid wings) во дисциплината крос кантри.

Она што на отворањето на 19-то Европско првенство во змејарство класа 1 и 7-то Светско Првенство во змејарство класа 5 во Крушево им го посакавме на учесниците, тоа и се оствари.

Македонија е прекрасен мозаик и чудесен спој на природни убавини, духовност, човечко творештво и културно-историски традиции, кои преку нивното истражување овозможуваат невидено уживање. 

Минатата недела беше комплетиран и последниот летачки ден од натпреварувачката фазата на Светскиот куп во параглајдеризам која се одржуваше во Крушево. Македонскиот пилот Мартин Јованоски се покажа во одлично светло со два големи успеси.

Оваа недела во Крушево во тек е Светскиот параглајдинг куп на кој досега беа одржани два од вкупно седум летачки денови. Нашиот пилот Мартин Јованоски од двата летачки дена е трет во генералниот пласман. 

FB Препораки