таг / Килиан Жорнет

На 8 февруари овој викенд, Килиан Жорнет и неговата екипа во норвешкиот ски центар Тустен направија 24-часовно тестирање во кое целта беше да се види колку висински метри тој може да покрие со помош на турно скии т.е. со целосно самостојна енергија. 

Во видеото човекот објаснува за целата опрема која ја има користено за време на неговото туркање на 36-годишниот рекорд на стазата Боб Грахам оваа недела. Со еден збор, објаснува дека не носи скоро ништо. 

Викендов во Силвертон, Колорадо се одржа овогодинашното издание на трката Хардрок 100 каде неверојатниот Килиан Жорнет успеа да дојде до неговата четврта победа по ред, но овојпат со повреда на неговото рамо. 

„Во планините е кул да не успееш. Да отидеш и да увидиш дека не можеш затоа што ти не си сè уште спремен или можеби условите не се добри. Не успеваш во околу 50% од обидите. Но тоа значи дека ќе имаш мотивација повторно да се вратиш... 

Иако идејата на Килиан за поставување на брзински рекорд на Еверест пропаднаа во вода оваа 2015 година по катастрофалниот земјотрес што го зафати Непал, тој се уште го има овој проект на ум, па најверојатно, доколку условите дозволат ќе се обиде да го направи тоа наредната пролет. Во ова интервју тој дава негови гледишта за потфатот, некои детали за тоа како би се извел и многу повеќе.

Со фантастично време од 12 часа и 52 минути и проследен од скоро целата јавност на областа Лејк Дистрикт на северозападниот дел од Англија, шпанскиот тркач Килиан Жорнет го направи она што многумина го сметаа за невозможно. 

Чисто ако се прашувате како се станува еден од најелитните спортисти на планетата, одвојте околу 6 минути во кои маестралниот Килиан Жорнет ќе ви објасни нешто повеќе за неговиот тренинг и начин на живот. Секако дека равенката е добро познатата - малку талент, а многу многу работа и тоа уште во раните години од животот, а нормално, ако не уживаш во сето тоа, нема да имаш никаков напредок. 

Во неговиот најсвеж обид за поставување на брзински рекорд на највисокиот врв на светот, шпанецот Килиан Жорнет успеа да го искачи врвот, но не и да ја постигне целта на проектот. 

Да го сретнеш убедливо најдобриот планински тркач некаде на 4300 метри над морето, а под врвот Мон Блан - бесценето.

Каталонската ултра машина Килиан Жорнет во неговиот проект Summits of my life успеа да ја заокружи и највисоката точка во западната хемисфера со тоа што ја истрча нагоре-надолу за помалку од 13 часа. 

FB Препораки