таг / качување мраз

Кикер е Златен Ретривер секогаш расположен за добра авантура, а газдата Ендру е газда кој и тоа како знае да го расположи своето куче. Покрај спиење во вреќа, турно скијање и уживанција во природа, Ендру реши да го однесе Кикер на малку поделикатни качувачки секции... 

Веќе неколку години, качувањето на мраз е во борба да го добие своето место меѓу спортовите на Зимските Олимписки Игри, а оваа година тоа доби привилегирано место за своја одлична презентација токму на Олимпијадата. Од инсајдерска гледна точка, презентацијата на спортот пред илјадниците гледачи поминала во фантастично издание.

Мала група на качувачи предводени од страна на Ули Штек, на нивниот „заслужен одмор" беа во Колорадо на фестивалот за качување мраз во Јуреј. Недалеку од таму има барем 2 причини да се соочат со најпознатиот октопод во Карпестите Планини. Првата причина е посетата на првиот искачувач, кој живее во Боулдер, Колорадо, а втората е да се качи легендарната насока...

Минатиот мај, во ждрепка во Санкт Петерсбург, Русија, спортското качување отпадна од Олимпијадата во 2020 година. Безболот, борењето и сквошот продолжија, а во септемвриската сесија на Меѓународниот Олимписки Комитет во Буенос Ариес беше додадено борењето. Да видиме што ќе се случува со качувањето мраз во Сочи.

Нови тешки насоки во мраз беа качени на водопадите Helmcken во Канада од страна на Вил Гад, Тим Емет и Клемен Премрл. Тим Емет и Клемен Премрл исто така направија прво искачување на насоката „Clash of the Titans" WI10+, која потоа ја повтори Ангелика Раинер.

Извонреден краток филм за ноќно качување на скандинавските замрзнати џинови.

FB Препораки