таг / јаглехидрати

Во последно време од сите страни слушaме дека јаглехидратите треба да се избегнуваат наутро и дека најдобра комбинација се масти и протеини. Но има и индивидуални ставови дека јаглехидратите во форма на овесни снегулки се фантастична опција за појадок.

Сè зависи од целите кои ги имате: Тој лош ден кога сте уморни и лошо се чувствувате. Тренингот е завршен, но сега мора да му оставите време на телото да се обнови. Погледнете околу вас, гледате многу луѓе што консумираат банани и друга храна која содржи многу јаглехидрати и повеќето од нив се во добра форма.

Во моментот кога драстично ќе го намалите внесот на јаглехидрати во вашето тело ќе почнат да се случуваат ред промени од кои некои се добри, а некои не.

Да ги расчистиме заблудите околу најомразениот продукт на нашиот метаболизам - салцето.

Науката вели дека појадокот не е обичен оброк за малку енергија, па да можете да се довлечкате до работа...

Постојат многу начини како да претерате со дневниот внес на шеќери, а докажано е дека во просек тоа најмногу се прави преку пиење на разни вештачки сокови. Не е ни чудно поради тоа што во нив има малку сок во шеќерот.

Речиси секоја диета ги елиминира овие всушност многу важни мактронутрициенси. Во суштина постојат неколку правила кои доколку ги почитувате може да уживате во јаглехиратите без да ризикувате поголемо конфекциско бројче...

Минимално процесирани, вкусни, природни и лесно достапни алтернативи на енергетските гелови има повеќе, а сигурно дел од нив веќе ви се наоѓаат по дома. Пробајте некоја од следните алтернативи при наредната долга трка...

Ако ги одберете и изедете разумно, оброците богати со јаглехидрати можат само да ви го олеснат патот кон виткост и здравје.

Топол ручек за двајца после напорен тренинг.

И што кога ќе останете збунети пред советите на некоја диета во врска со здравиот начин на исхрана? А реалноста е многу едноставна. Бујрум, четири нутриционистички совети како до здрав живот.

FB Препораки