таг / дрон

Иако насекаде беше пласирано како „неверојатно видео од мајката природа” каде малото мече не се предава и се бори за својот живот, качувајќи се по заснежена стрмна падина откако неколкупати паѓа на работ од провалија, ред дојде мислење да дадат и стручни лица на темата - биолози. 

Овој месец во масивот Каракорум во Пакистан, поточно на планината Броуд Пик, алпинистот Рик Ален беше во соло обид за искачување на 8047-метарскиот врв. По извесно време се губи секаков контакт со планинарот и истиот се прогласува за исчезнат, се додека не се најдоа пар млади деца со дрон.

По само две недели во официјална проджаба, компанијата ГоПро која се смета за еден од светските лидери во производство на спортски камери пушти барање за повлекување на сите продадени нови „Карма” дронови поради можен дефект при летање. 

Скијачот Марсел Хиршер имаше среќа што чудово падна одма позади неговите скии и успеа некако да го „утне” за време на неговиот слалом, а мајсторот одржа концентрација и извозе до крај за второ место во генерален пласман. 

Откако дроновите буквално „преку ноќ” доживеаја експанзија и секој втор веќе може (прашалник дали смее) да ги лета, американската асоцијација на ски-ресорти реши да стави регулација за нивната употреба во граници на скијачките патеки, а дел од нив преку најмување на продукции видоа добра можност за бизнис.

Спортскиот риболов отсекогаш бил интересна работа, особено неговите специфични форми како мушичарењето, крапскиот риболов и риболовењето со дрон. 

Го имавме уште на времето на интересните реклами за Најк кога им го рекламираше ФјулБенд, па имаше видео за скриените калории во фастфуд рестораните и неговите искуства со њујоршкиот маратон, па бодраше во сред Менхетен и имаше епски скоро целогодишен влог на неговиот канал, ама ова очигледно никој и не ни го очекуваше. 

Маркус Валднер, спортскиот директор на Интернационалната Скијачка Федерација во брза реакција по инцидентот со паднатиот дрон позади скиите на Марсел Хиршер минатата недела, изјави дека ја забранува употребата на дроновите (беспилотните летала) од нивните натпреварувања. 

Крикет - еден од спортовите со кои ефикасно може да се спржи дрон од небото.

Засадувањето на дрвца на оголени површини секогаш било благородна работа. За таа цел Лаурен Флечер кој работел во НАСА (со други зборови има кликeр за вакви работи) решава да направи план како да засади милијарда дрвца за една година.

FB Препораки