таг / чили

Одличен спој на мирис и вкус кој ќе ве стопли во најладните денови...

Вкусно, интензивно мезе што отвора апетит...

Ароматични пиперки за сечиј вкус...

Најславното и најпознатото чили во Америка го готвеле браќата Кираџиеви, Атанас и Кире (таму познати како Том и Џон), уште од 1922 во Синсинати, Охајо, а денес нивниот бизнис успешно го води синот на Атанас, Џои Кираџиев преку познатиот ланец на ресторани „Емпрес“. Ова е нашиот обид за славниот чили сос.

Од целиот спектар на овошното и зеленчуковото виножито, на пазарче во лето доминира црвеното. Повелете чифт причини да јадете повеќе црвено.

Можеби многу од „манијаците“ по лута храна не се ни свесни што нуди нивното помалку или повеќе болно задоволство на јадење различни видови изгор пиперчиња, и најверојатно тие ги јадат само поради тоа што им го зголемува апетитот. Дополнително, тие се исклучително здрави, а еве неколку причини да Ве предомислиме и да Ве натераме барем некогаш малку да се излутите.

Вкусни грицки за страсни грицкачи...

За сите љубители на луто ова е одлично пикантно макалце кое лесно може да заврши на лепче, во сендвич или во кутивче за на планина...

Чатнито треба да биде толку луто да не можете да го јадете, а доволно слатко да не можете да му одолеете.

На 7 април 2013 година на 29 годишна возраст почина Шелон Милер (Chelone Miller), во сноубордерскиот свет познат како "Chilly".

FB Препораки