таг / антиоксиданси

Сите бобинки во светот се силно оружје на природата спакувани во минијатурни големини. Изобилуваат со мноштво хранливи материи и се наоѓаат во исклучително еколошки предели. Меѓу сите нив се чини дека една мала темно-пурпурна бобинка од срцето на Амазонија го зема приматот на најмоќна. Запознајте ја бобинката Акаи.

Ако во последно време се чувствувате истоштено, споро се опоравувате по напорните тренинзи, имате дигестивни проблеми или можеби се опоравувате од некоја вирусна настинка, пробиотиците се првиот избор за вас.

Ако се изложите на тешка физичка работа, на јонизирачки зрачења, долго се сончате, подолго се задржувате во простории со многу чад од цигари, ако сте страствен пушач, ако се наоѓате на места со многу издувни гасови или се разболите, ете ги условите кои во организамот предизвикуваат создавање на слободни радикали.

Лекција вредна за читање, ако планирате да имате или веќе водите здрав живот.

Детални содржински анализи немаме намера да правиме, ама постои една ставка која дефинитивно го прави кечапот и сите тие доматни, преработени пире производи поздрави од самиот претходник на истите. Навалете на кечапите од подрумските рафтови.

Астаксантинот помага при третирање на Алцхајмеровата болест. Антиоксидансите ги стимулираат Т-лимфоцитите, го подобруваат отфрлањето на непознати ткива и клетки и го зголемуваат дејството на т.н. клетки убијци.

Летото може да делува како најдобрата сезона за вашата кожа, но под бронзената површина често се крие затишје пред бура за вашите клетки.

Како зеленчук изваден од некој круг на Данте Алигиери, црниот лук е исто толку ѓаволски здрав колку што изгледа ѓаволски добро.

Не за џабе растението од кое се добива какаото се вика Theobroma cacao што во буквален превод значи храна на боговите. Така го нарекле Маите затоа што верувале дека ни е дадено од боговите, а богами судејќи по она што се наоѓа во составот на какаото, боговите навистина се потрудиле да не наградат.

FB Препораки