таг / абдурахим идризи

На 29-31 Мај 2015 во Херцег Нови (Црна Гора) ќе се одржува балканското карате првенство за деца од 11-14 години. На овој голем настан ќе учествува и Балканскиот првак Абдурахим Идризи кој стана државен првак и стана дел од државната репрезентација на Македонија.

На 17-18 Јануари 2015 во Самобор Хрватска се одржа еден од најпрестижните карате турнири, 24 по ред „ГРАНД ПРИ КРОАЦИА 2015“. На овој турнир учествуваа 1700 натпреварувачи од 2014 клубови преставувајќи 23 држави.

Силуета на слика со високо подигната нога се најде на логото на „Проспорт“. Тоа е сликата на балканскиот карате шампион Абдурахим Идризи.

Идризи по трет пат државен првак во кумите и вицепрвак во кати.

На 17-18.01.2014 во Самобор - Хрватска се одржа меѓународниот карате турнир, еден од најјаките во централна и југоисточна Европа, 23ти по ред Grand Prix Croatia 2014, каде што учествуваа 18 земји, 186 клубови со 1550 натпреваруваци. Балканскиор шампион и државен репрезентативец Абдурахим Идризи по трет пат учествуваше и по трет пат ја освои титулата Гранд При.

Од 5-тото Европско Шотокан првенство и првиот Светски Шотокан куп кое се одржа во Бурса, Турција се вратив со 5 медали.

Минатиот викенд во Ерзурум Турција се одржа големиот меѓународен турнир „ПАЛАНДОКЕН КАРАТЕ 2014“, каде што учествуваа 2500 спортисти од 25 земји, а во ниедна категорија немаше помалку од 30 натпреварувачи. На овој турнир К.К. „Форца“ успешно ја претстави Македонија. 

Во сабота и недела (14-15.06.2014) во Истанбул Турција се одржа една од најпрестижните натпреварувања, Балкаското првенство во карате. Двократниот балкански шампион Абдурахим Идризи на овој важен настан настапуваше во две дисциплини, во кати и во борби.

Како двократен Балкански и Државен првак, во сабота и недела (11-12 мај) во Кавадарци ќе ги бранам титулите Државен првак во кати и борби. 

Во сабота и недела (18-19.01.2014) во Самобор, Република Хрватска се одржува еден од најјаките карате турнири во централна и југоисточна Европа по 23ти пат, „GRAND PRIX CROATIA 2014“. Балканскиот карате првак, скопјанецот Абдурахим Идризи кој две години по ред го освојува овој престижен турнир, атакува по третата титула.

Во саботата на 01.06.2013 во Сараево, Босна и Херцеговина се одржa 14 тиот Традиционален карате фестивал – Денови на Нови Град 2013 во организација на општина Нови Град, Сараево.

FB Препораки