таг / 2018

Викендов во околината на градот Штип се одржа петтото издание на трката Струмина Треил. 

Покрај екстендираната петдневна програма со одличен избор на филмови, оваа година на деветтото издание на фестивалот на планински филм - ЕХО ќе можеме да проследиме и четири одлични презентации од звучни светски имиња во планинските спортови. Во прилог опфаќаме две од овие четири презентации.

Оваа година за прв пат на територија на општина Кисела Вода и планината Китка се одржа трка во планинско трчање - Китка Треил Ран.

Овој викенд со старт и финиш во Банско се одржа третото издание на трката Пирин Ултра каде од нашата држава учество земаа три претставници на двете трки во должина од 160 и 66 километри. Мери Мирческа успеа да го освои првото место во женска категорија на долга трка од 160 километри, а Александар Кирковски успеа да се пласира како 15-ти во генерален пласман меѓу едни од најсилните имиња во овогодинашнито издание на светската Скајранинг лига.

Денеска од Скопје за Шамони поаѓа петчлениот тим на Трекс/ПСД Макпетрол кој оваа година ќе учествува на една од најпрестижните и познати планински ултрамаратонски трки во светот - Ултра Треил ду Мон Блан 2018. 

Во Парк Хотел&Спа денес се одржа заедничка прес конференција на Македонскиот олимписки комитет и Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија, по повод штотуку завршените Младински олимписки игри Буенос Аирес 2018.

На 07.10.2018 година (недела) се оддржа второто издание на Fit Games Vol. 2 - натпревар во функционален фитнес. Натпреварот помина во одлична атмосфера. Квалитетот на натпреварот беше на неспоредливо поквалитетно ниво во однос на минатогодишниот.

Оваа недела, заклучно со 31 август официјално се затвораат пријавите за овогодинашното осмо издание на планинската трка Крали Марко Треилс во Прилеп. Мотивирајте се, земете учество и бидете дел од предизвикот!!

Откако во редовниот термин овој јуни ресенчани имаа проблем што во ист ден се реши пола политичка сцена да завесла од Отешево за Нивици, па својот велосипедски настан мораше да биде откажан, Тур де Галичица го враќа ударот. Ќе се одржи во август, ќе има прописно возење и планинарење, а богами и капење. 

Двајца млади тетовчани Сенад Идризи и Амир Аслани, водејќи се од личната желба одлучија патот до Хаџ 2018 да го направат достижен на поинаков начин возејќи велосипед. Нивната желба ќе се оствари со тоа што ќе се создаде вистински спој помеѓу спортот и велисипедизмот и фактот дека ќе патуваат за 40-50 дена до Саудиска Арабија се со цел да го извршат ритуалот на аџилакот им наметнува желба да се надминат себеси во велoсипедизмот.

FB Препораки