Наслов

Варени па пржени јајца

Вкусна идеја како да ги потрошите велигденските јајца...

 
  • Варени јајца
  • 50 грама путер
  • сол
  • бибер
  • буковец
 

1. Јајцата се лупат и се сечат по должина.

2. Во тавче за пржење се растопува путерот и се ставаат јајцата со жолчката свртена кон дното.

3.Се зачинуваат според вкус и се пржат околку 2 минути додека да фатат румена коричка, па потоа се свртуваат од другата страна.

19 Април 2017

За авторот