Наслов

Полнети лепињи (летна шема)

Капачињата можат да послужат за сигурен транспорт...

 
  • 2 лепињи
  • 50г сирење
  • свеж босилок
  • летно пржено макало (пржени сецкани пиперки со домати и магдонос)
  • сол
  • бибер
  • маслиново масло
 

1 На лепињите им се сече капаче и се вади средината.

2 Се полнат со пржената смеса и низ неа се ставаат коцки сирење.

3 Краевите на лепчето се премачкуваат со маслиново масло и се посипува целото со бибер.

4 Се пече на 200 степени додека не пожолтат краевите на лепњата.

5 На крај се додава босилекот.

08 Ноември 2016

За авторот