Наслов

Омега салата

За убав ден и за добро мезе...

 
  • 1 кг урда
  • 50 грама ореви
  • 50 грама лупен сончоглед
  • 5 лажици павлака
  • 5 лажици маслиново масло
  • 2 млади кромитчиња
  • 1 лажица рендана кора од лимон
  • 1 китка магдонос
  • сол, бибер, босилек
 

1. Во урдата се додаваат сите состојки освен оревите и сончогледот.

2. Салатата интензивно се меша и се формира како полутопка, а одозгора се ннаросува со сецкани ореви и семките од сончоглед.

24 Мај 2016

За авторот