Наслов

Компир во фолија

Ако ви се пријаде поздрава варијанта на јаглехидрат, тогаш овој рецепт ви е добитна комбинација!

 
  • компири (количина по желба)
  • маслиново масло за готвење
  • сол, бибер и буковец
  • презла
  • 2 кромид
 

Подготовка

1. Излупениот компир се сече на поголеми парчиња и се вари 10тина минути.

2. Се цеди и се зачинува во сол, бибер, презла и буковец замешани со малку масло.

3. Кромидот се сече на тенки парченца.

4. Потоа компирите и кромидот се истураат во предходно загреано тавче во кое има намастена фолија.

5. Компирите се покриваат со друго парче фолија и се допекуваат уште 30тина минути на 200 степени.

08 Ноември 2013

За авторот