Наслов

Божиќна баклава

За фантастичен финиш на вашата божиќна трпеза. Проверен рецепт! Имајте убави Божиќни празници...

 
  • 1 килограм кори за баклава
  • 250 гр несолен путер
  • 200 грама масло
  • 500 грама мелени ореви
  • 6 јајца
  • 6 лажици шеќер
  • Шербет:
  • 1,3 килограми шеќер
  • 1 литар вода
  • 1/2 лимон
 

1. Се почнува со филот: Јајцата се матат со 6 лажици шеќер, да се добие густа смеса и внатре се додаваат мелените ореви.

2. Четири кори се редат една врз друга, а помеѓу секоја кора се премачкува масло со четкичка, на последната кора се ставаат 4 лажици од филот и се размачкува до половина од кората. Се витка во ролна.

3. Ролните се редат во намастена тепсија се додека не се потрошат корите и филот.

4. Баклавата се сече пред печењето и се прелива со растопен путер, па се пече на тивко 180-200 степени додека не поцрвени или околу 40 минути.

5. За тоа време се прави шербет од водата и шеќерот, т.е. да проврие околу половина час. Баклавата ја вадиме од рерна. Од шербетот оддвојуваме две кутлачи во посебен сад и внатре вариме резниња лимон дополнителни 10тина минути.

6. По 10тина минути ја прелеваме баклавата која малку се подоладила со не многу жежок шербет и на крај се додава и дополнителниот шербет со парчињата лимон.

7. Се остава убаво да се олади непокриена за да остане крцкава.

03 Јануари 2017

За авторот