Изложбата Celebrate Life / себе - промена на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде отворена на 21 Мај 2019 г. во Мобилна/Монтажна галерија на Центарот за современи уметности, локација:...

Овaa среда на 15.05.2019, Непалецот Ками Рита Шерпа успеа да се искачи на највисоката точка на светот по 23-ти пат. 

Во рамките на денешните натпревари (14.5.2019 вторник) беа одиграни натпреварите во одбојка и ракомет во машка и женска конкуренција од дветтата недела од Универзитетската лига на УКИМ 

На покана на Сојузот на училишен спорт, градоначалникот Коцевски денес ја имаше честа да го отвори завршниот настан на Државното првенство во одбојка за ученички од основните училишта од државата...

Краси Георгиев е бугарскиот ултрамаратонец кој овој месец во својот проект наречен „Коридор 8” трча 1000 километри од Црното до Јадранското море. 

Збор-два за авантуристичкиот подвиг на 72-годишниот француски морепловец Жан Жак Савин кој го премина Атлантскиот Океан во импровизиран пловен објект во форма на буре.

Тимот на Ски Маврово е гостин на Interalpin саемот во Инсбрук, заедно со неколку светски брендови и компании кои работат на модернизација на ски терени.

Ако постои спортски празник на главниот град, тогаш тоа дефинитивно е Скопски Маратон. Доживејте ја повторно атмосферата која 12.500 тркачи ја искусија за време на Виз Ер Скопски Маратон 2019...

Борјан Гигов на 19 мај ќе наполни 7 години. Ова детенце има повеќе дијагнози: аутизам, алалија, комбинирани пречки во развојот...но одобрен му е оперативаен третман во Германија со матични клетки...

Денес на 10.05.2019 во 9,00 часот пред зградата на Општина Ресен Преспанецот Васил Јанкула ќе започне неколкудневно патешествие со цел да ја обиколи државата со својот трицикл во чест на лицата со...

Видео со концентрирана емоција посветено на ракометарот на РК Вардар и Македонскиот национален тим во ракомет Стојанче Стоилов во продукција на MP. Вистински херој и личност која мотивира!