Title

BËJANI SHAH-MAT GRIPIT SEZONAL!

Në sezonin e ftohtë dhe të gripit, nuk ka asgjë më të keqe se pritja e gjatë në farmaci dhe një ton grimcash viruse të shpërndara rreth jush. Gjithashtu mos i harroni çmimet e larta të ilaçeve. Kjo është arsyeja pse duhet të kujdeseni për shëndetin tuaj dhe ti bëni një shah-mat gripit me këto mënyra të shijshme.

Supë

Supa e njohur e gjelit është e shkëlqyer për tu përballuar me të ftohtin. Kompenson lëngjet e humbura, dhe gjithashtu zgjidh problemin e hundës së bllokuar.

Qepë

Le të jetë pjesë e tryezës tuaj në çdo kohë të ushqimit ose për hir të frymës suaj të paktën vetëm në darkë. Ajo përmban alicin të cilit ka veprim anti-mikrobik dhe e bën atë një ilaç të fuqishëm në luftën kundër infeksioneve.

Frutat agrume

Me rritjen e numrit të rasteve të gripit, çmimi i portokallit bie, kështu që në këtë periudhë është mirë të konsumoni sa më shumë lloje të frutave agrume. Përmbajtja e lartë e vitaminës C është fiksuar në radhën e parë në luftën kundër gripit. Me potencialin e saj antioksidues, ata kanë një aftësi të madhe për të zvogëluar dhe zbutur simptomat e padëshiruara. E njëjta gjë vlen edhe për brokolin dhe domatet.

Jogurti

Përfitimi i këtij produkti qumështor vjen nga përmbajtja e laktobakilusit, i cili mendohet se bllokon replikimin e grimcave virale. Megjithatë, jo çdo jogurt përmban këtë mikroorganizëm, prandaj kontrolloni etiketën.

Çaj

Ngrohni trupin dhe shpirtin tuaj me një filxhan çaj. Ai ka një efekt të ngjashëm si supa, rehidron, nxehti ndikon pozitivisht mbi mukozën e frymëmarrjes, ndërsa flavonoidet në përbërjen e saj janë të antioksidanta të fuqishëm.

Xhenxhefil

Kjo barishte është një ndihmës i madh kur është fjala për viruset. Sekreti janë disa substanca që veprojnë kundër rinoviruseve. Ajo gjithashtu vepron si qetësues, kështu që ju duhet ta konsumoni atë si një lloj çaji ose ti bëni vetes një ilaç me xhenxhefil të freskët dhe me ujë mesatarisht i ngrohtë.

Mjalta

Më e mirë se çdo shurup kundër kollitjes si dhe ndalon dhimbjet e fytit. Me çdo lugë mjaltë krijon një mbulesë për mukozën e irrituar në fyt si dhe zvogëlon dhimbjet. Vepron si anti-inflamator dhe antimikrobik në luftën kundër viruseve dhe bakterieve.

Piper i zi

Ironikisht, por aroma që shpesh na bën të teshtijmë është ajo që na liron kur na vjen të teshtijmë. Piperi i zi perfshin piperinin, nje ingredient i njohur per veprimin e tij kundër ftohjes.

04 October 2017

Author Info

Last Members

Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia

On Facebook