Ослич на ражнич

Ефикасна и брза припрема на било кој вид на бела риба…

 
  • 1 кг ослич
  • 100 мл маслиново масло
  • 1 лажича сушен босилек
  • 1 лажичка бибер
  • 1 лажичка буковец
  • 2 чешниња лук
  • 1 главица кромид
  • 2-3 суви пиперки
 

1. Рибата се маринира во масло со сите миродии минимум 1 час.

2. Парчињата се боцкаат на ражничи со месечинки кромид и сува пиперка.

3. Се пече на намастена фолија 20 минути на 180 степени.

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија