Мачкало од јагоди

Сезонско, енергетско и вкусно мачкало за слатка жичка на парчето леб…

 
  • 200 грама јагоди
  • 150 грама путер
  • 3 лажици мед
  • 2 лажици сок од лимон
 

1. Јагодите се блендираат со мед и лимон, а потоа се зовриваат за смесата малку да згусне.

2. Кога ќе се подоладат, но се уште се топли, се додава путерот и интензивно се меша, за путерот да се растопи, по потреба садот се враќа на рингла.

3. Се пакува во теглички и се остава на ладно.

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија