Омлет со експандиран ориз

Експресен експандиран појадок…

 
  • 1 јајце
  • 3-4 лажици експандиран ориз
  • 2 лажици масло
  • сол и бибер
  • оригано
 

1. На врело масло, во мало тефлонско тавче се став оризот и веднаш се промешува

2. Се истура изматено јајце и се пржи 2-3 минути само од едната страна

3. Јајцето се превртува во чинија и се зачинува по желба со сол, бибер и оригано.

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија