Кисели пиперки полнети со грав

Вкусна кисела варијанта на посното гравче…

 
 • 6 кисели пиперки од туршија
 • 300 грама варен грав
 • 2 главици кромид
 • 1 чешне лук
 • 2 рендани моркови
 • 200 мл доматен сос
 • сушена мајчина душичка
 • ловоров лист
 • црн бибер
 • црвен бибер
 • сол
 

1. Кромидот, лукчето и морковите, исецкани ситно се пропржуваат на загреано масло, а на крај се додава сварениот грав.

2. Смесата се зачинува, а потоа се полнат пиперките и се редат во намастена тава.

3.Остатокот од гравчето и доматниот сос се налеваат во тавата и сето се пече на 200 степени околу 30 минути.

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија