Оризови плескавици

Одлични како додаток за секоја порција…

 
  • 300 грама варен ориз
  • мешавина од семки (тиква, лен, сусам, сончоглед)
  • маслиново масло
 

1. Оризот се вари во посолена вода и се остава да се излади.

2. Со ладниот ориз се формираат плескавици и се валкаат во миксот од семки.

3. Секоја плескавицна кратко се пропржува на загреано маслиново масло да добие крцкава коричка.

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија