таг / спорт

За сите активни спортисти, професионалци, рекреативци, јогини, маратонци, пливачи, планинари, авантуристи... Must have опрема! Доколку сакате да ги измерите вашите перформанси, да напредувате и да го достигнете својот максимум, несмеете да си дозволите тренинг без вашиот паметен часовник. Ви го претставуваме еден од најдобрите Suunto паметни часовници кој може да го најдете во сите Polleo Sport продавници или онлајн на страната www.polleosport.mk

Тренинг Академија на ФК Форца - Штип ги отвора вратите за младите кои отсекогаш сонувале да станат фудбалери.

Ви ги претставуваме победниците на конкурсот - првите три фотографии во избор на стручното жири.

Претседателот на Џудо федерацијата на Македонија (ЏФМ) Филип Иванов имаше официјален работен состанок со Мариуш Визер, претседател на Меѓународната џудо федерација (ИЏФ).

Мотивацијата може да биде тешка задача, но сега ние ќе ви ги претставам петте клучни начини за да останете мотивирани во некои аспекти на животот и физичката активност. 

Ако некогаш во животот сте се бавеле со интензивна физичка активност или пак сте трчале маратон, веројатно ви е познато дека цврстиот ментален став е подеднакво важен како и физичката подотвеност. Сте се запрашале ли зошто е тоа така?

Сезоната на трчање и спортови на отворено е официјално отворена. Пролет е, а вие сте спремни и подновени за тренинзите кои предстојат. Ако сте нови во спортот би требало да знаете дека пролетта е многу променлива и оттаму не треба да ве изненадуваат често калливите и мокри патеки кои нема многу да ви сметаат вам, но можат и те како да им пречат на вашите омилени патики.

Јадевме и пиевме зимава, веројатно и претеравме малку, но време е за враќање на старите патеки, бидејќи се ближи летото и ова е последен период за формирање на тело и симнување на вишокот непотребни масти. Бројката на вагата не треба да ве загрижува.

Епилепсијата е со векови проследена од големи предрасуди и стигматизација, а сето тоа не тера да си ги поставиме прашањата: "Kако да водам нормален живот ако нападите можат да се јават во било кое време?", "Дали приспособувањето на болеста ќе ми го намали квалитетот на живеењето?", "Како ќе ме прифати околината?".

Во организација на Македонската тениска федерација и Македонскиот олимписки комитет, во периодот од 13 до 25 Ноември 2017 година се одржа првиот модул од ИТФ обукaта за тениски тренери.

Македонскиот олимписки комитет во соработка и директна комуникација со Меѓународната веслачка федерација (ФИСА) и Веслачката федерација на Грција, за потребите на Веслачката федерација на Македонија обезбеди едукација и надградување на знаењето на македонските тренери (веслање).

FB Препораки