таг / Скопје

И оваа зима, пред самиот крај на светската REEL ROCK филмска турнеја, Скопје ќе успее да ги погледне најголемите светски качувачки достигнувања на големото платно! Тоа значи дека Скопје по трети пат ќе биде сведок на најголемиот качувачки празник - REEL ROCK, документарниот серијал кој стигна до своето единаесетто издание, во чии рамки ќе биде претставена најновата колекција на возбудливи качувачки филмови кои ги прикажуваат најголемите приказни и атлети во рамките на спортот.

Како едно од најинтересните традиционални и рекреативни заокружувања на старата и поканување на новата година е Дедомразовската Трка која се одржува на претпоследниот викенд секој декември. Оваа година на истата учествуваа рекорден број на дедо (и баба) мразовци кои го доведоа расположението на високо ниво. Уживајте во видеото и имајте уште поактивна и раздвижена 2017... 

За поплавените подрачја во Скопско, Претседателот на Македонскиот олимписки комитет, д-р Васил Тупурковски обезбеди 30.000 долари.

На седмото издание на меѓународниот џудо куп „Миоки Опен” кој во саботата (29.10.2016) се одржа во СЦ Јане Сандански настапија вкупно 513 натпреварувачи од 14 Држави. Во прекрасна спортска атмосфера љубителите на овој спорт можеа да уживаат во одличните борби.

Овој викенд скопскиот и тетовскиот регион го зафати невреме од огромни размери кое досега однесе 21 живот, направи непроценлива штета и остави илјадници семеjства во сериозно загрозена ситуација. Ги молиме сите оние кои имаа можност да донираат основни работи кои сега се најпотребни за настраданите тоа да го направат на следните пунктови во Скопје или директно да се вклучат во помошта на настраданите подрачја. 

Во 2017 година промотoрки на Виз Ер Скопскиот маратон ќе бидат трите сестри близначки од Естонија, Леила, Лина и Лили Луик. 

Овој викенд во просториите на КросФит Скопје се оддржа 5-от КросФит Скопје Зимски Предизвик.

Погледнете ја оваа соло компилација...

Поплавата која се случи минатиот викенд, во која загинаа 22 наши сограѓани и направија огромни штети за илјадници семејства, нè погоди сите. Што е следно? Спремни ли сме целосно да го исчистиме поплавениот регион пред да се појават епидемии и заразни болести?

Клубот за спорт и рекреација, Аква-Тера, кои веќе втора година по ред работат на развој на водените спортови во Македонија и го промовираат веслањето на даска (Stand-Up Paddling или скратено SUP) како нов спорт во земјава нудат нова понуда за веслање во градскиот парк. Веќе два месеца, тие се позиционирани во Central Park Skopje каде што нудат промотивно веслање на даска за сите кои сакаат да се запознаат со спортот.

FB Препораки