таг / натпревар

Овој викенд во просториите на КросФит Скопје се оддржа 5-от КросФит Скопје Зимски Предизвик.

Огромен успех на танцовиот клуб Брејк а Лег на Светското Првенство во ХипХоп кое се одржа во Грац, Австрија каде учество земаа над 3600 танчери од 30 земји.

Македонските кајакари на диви води настапија на Отвореното првенство во Босна и Херцеговина кое се одржа од 15-16ти октомври 2016 година.

Во сабота на 15.10.2016 во салата „Македонски Бранители” во Скопје со почеток од 18:00ч ќе се одржи турнирот „Меч на шампионите”. Државниот првак на Република Македонија, Марко Стојаноски, членот на Боксерскиот клуб „УНИВЕРЗАЛЦИ” од Скопје ќе земе учество на овој боксерски спектакл.

На наше големо задоволство, двајца учесници успеаа да се квалификуваат. Жарко Батиќ кој се наптреварува во Elite катеогрија успешно влезе како 42 натпреаврувач од вкупно 50 и Маријан Јанчев кој се натпреварува во Scaled категорија како 22 рангиран од вкупно 40 натпревaрувачи. Како судија на овој Throwdown ќе оди Зоран Иванов.

Во недела на 31 јули во Охрид ќе се трча финалната петта трка од летната серија трки на плажа низ Македонија Beach Run 2016. Стартот е закажан во 11 часот на плажата и терените за одбојка на песок познати како Бафало бич.

Еуроспорт денес објави дека скијачка Тина Мазе се придружува на ѕвездената екипа на спортисти кои на Еуроспорт ќе ги следат зимските игри и се подготвуваат за пренос од Пјонгјанг.

На 16-ти октомври 2016 година во Скопје се одржа првата штафетна трка на македонските компании во која најдобар беше тимот на Еуростандард Банка.

Македонскaта експедиција во Сараево броеше 18 натпреварувачи кои остварија забележителен успех.

На Меѓународниот Street workout натпревар што се одржа во Ваљево, Србија како Бар Гладиаторс освоивме дури 18 медали... 

Денес започнува професионалниот турнир во одбојка на песок во рамките на отвореното првенство Beach Volleyball Ohrid 2016 кој оваа година одбележува 10 години постоење и воедно исто толку години организирано играње на овој спорт во Македонија.

FB Препораки