таг / македонија

Цела вечер не заспавме. Не знам што ни беше. Го слушав Марко како се врти на креветот, значи не спие. Јас спиев на подот и можеби од тврдото не можев да заспијам. Ама сум спиел и на бетон и на бекатон плочки па сум немал мака. Не знам што ми беше вечерва. Марко тврдеше дека е од магнезиумот што го испивме пред спиење. Можеби.

Во периодот 18-21 Мај, Македонскиот олимписки комитет (MOK) беше домаќин на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) и на Европските олимписки комитети (EOK)... 

Од 20-21 Mај 2017 во Белград се одржа првиот SCCS (Strength & Conditioning Coaches Seminar) во организација на Борис Симурина. Семинарот беше наменет за кондициски тренери кои работат во групни и индивидуални спортови, персонални тренери и фитнес ентузијасти.

Академијата за боречки вештини "ЗА НЕД ДО" од Битола во периодот од 5 до 7 мај 2017 година зеде учество на Светскиот шампионат во боречки вештини кој и годинава се одржа во Сер а на покана на Грчката федерација за боречки вештини и градоначалникот на општина Сер.


Пред некои четири година една наша млада пријателка од скопски Мичурин по име Ивана реши да се впушти во можеби една од најинтересните авантуристички патувања низ светот, каде заедно со Ману и нивната Јамаха во некои 1447 дена тие посетија 55 држави, имаа можност да се запознаат со уникатни народи, да стапнат на фантастични светски локации, да издржат тешки и прекрасни моменти, за на крајот да бидат одлично пречекани од нашето добро познато балканско гостопримство. 

Средба на претседателите на МОК и ФБСМ, д-р Васил Тупурковски и Бетим Вренези.

Марија Бунтеска е новата шампионка на Балканот и тоа во кати за деца до 11 години. До овој успех дојде откако без некои големи проблеми ги победи и силите како што се Турција и Босна.

Сакав да тргнеме што е можно порано заради жешкото време, да возме до Велешко езеро, таму да правиме голема пауза, и попладнето да продолжиме. Според планот тој ден требаше да стигнеме до езерото Калиманци и да спиеме на брегот. Тоа е огромна километража. Но бидејќи ни беше прв ден, мислев дека би можеле да го постигнеме тоа. Но планот многу ќе се измени.

Во сабота во Штип ќе се одржи квалификационен боксерски турнир за кои екипи ќе се натпреаруваат во ПРВАТА МАКЕДОНСКА БОКСЕРСКА ЛИГА. Тренерот на Б.К ,,Универзалци“ Васко Цубалевски е задоволен од јачината на екипата и се надева на голем успех во лигата. 

Во неколку часовна програма во киното Фросина, вчера на 28.02.2017 беше прикажано единаесетото издание на качувачката филмска турнеја Reel Rock која во Скопје се одржува трета година за ред. 

Sport Inn и Gibbon Slacklines Macedonia ве канат во нова outdoor авантура. Овој пат уште позабавна - Првата Gibbon Slacklines академија!

FB Препораки