таг / фудбал

Теодора Димоска беше избрана за најдобра фудбалерка во Македонија за сезоната 2015-2016. Нејзините успешни настапи за ЖФК „Драгон 2014” и за репрезентативниот дрес не останаа незабележани. Евидентниот талент на Теодора ветува голема и сјајна кариера за младата фудбалерка. 

Македонија со фудбалската репрезентација до 21 година за прв пат во историјата оди на ЕП во Полска. Честитки момци!  

Иако пред месец дена Јохан Кројф изјави дека во натпревар со ракот на неговите бели дробови тој се чувствува како да „води" со 2:0 на полувреме, на 24.03.2016 година, холандската и светската фудбалска легенда не ги издржа продолженијата и замина во вечноста. Повеќе за брилијантниот фудбалски ум, неговите гледишта за фудбалот и збровите кои другите ги кажаа за него, читајте подолу. 

Михајло Шејкероски-Шани кој до неодамна беше дел од Фудбалската Акедемија "Пандев" веќе од Јануари 2016 ќе биде дел од стручниот штаб на црно-белите од Пловдив како нивен кондициски тренер. Интересен факт е што Шејкероски долго време работеше  во таборот на вечниот ривал на Локо,  Ботев Пловдив. 

Мала шала... Роналдо маскиран како буцкаст питач кој покажува фудбалски фори на улица. Се разбира, сите го игнорираат освен едно детенце...

Гладниот Суерез, Ракометарот Марадона, Боречките Вештини на Кантона и Зидан и Пораката на Марио во реплика издание со детска кретивност во улогите.

„Секој може да игра фудбал на рамно, како што играат во Франција. Тоа е за мивки.” 

Ретко каде ќе сретнете човек од Македонија како спортски директор во некој странски клуб. Тренерите и фудбалерите веќе одамна се на пазарот на трудот во спортот низ целиот свет, но ислучителни се примерите како тој на Харис Факиќ кој однеодамна е на позиција спортски директор на ФК Скендербег од Албанија, учесник во групната фаза на Лига Европа.

Веќе трета сезона сум дел од фудбалскиот клуб Интер Баку (Азербејџан) и ова видео го направив како сведок, каде накратко се прикажани моменти од нашето тимско секојдневие, тренирање, патувања, дружба, натпревари, успеси и чувство на припадност на едно големо спортско семејство. 

FB Препораки