Пијалоци

Пиењето ладна вода, особено во текот на летото, за многу луѓе е нешто неопходно....

Еден од начините на кои телото може да се заштити од вирусите или кога се чувствувате уморни и вашиот имунитетот слабее е консумирањето на течности што содржат висока хранлива вредност, но исто така содржат и антиоксиданси.

Пиењето пет или повеќе шолји кафе може да го намали ризикот од рак во црниот дроб, но дури и само една чаша го намалува ризикот за рак за една петтина според една студија предводена од Оливер Кенеди на Универзитетот во Саутемптон во Велика Британија.

Можеби сте слушнале дека медот е еден од најздравите видови храна на планетата, но веројатно не сте слушнале какви лековити способности има медот кога се меша со вода и се пие на празен стомак.

Не треба секогаш да користите антибиотици кога ќе ве фати грип или имате болки во грлото и главоболка. Народните лекови се многу подобри во овој случај, бидејќи ќе ви ја намалат болката и нема да предизвикаат никакви несакани ефекти.

Што е алкална вода?! Тоа е вода со одредена pH вредност (или потенцијален водород) на потенцијалната скала од нула до 14, каде 7 е неутрална средина.

За да не се мислите повеќе која вода е подобар избор, газираната или негазираната, еве го одговорот...

Како всушност вашето смути од здрав оброк во чаша богат со нутрициенси станува шеќерна бомба... Oдговорот на ова прашање го дава еден од најпознатите експерти за шеќер, Проф. Д-р Роберт Лустиг.

Дали и вие наутро пиете вода со лимон? Видете дали ја правите ова грешка...

Ако се обидувате да ја намалите вашата телесната тежина, тогаш ќе мора да се откажете од некои ваши омилени пијалоци. Без да знаете, вие внесувате стотици калории само со пиење на сокови, велат експертите. Ова се случува затоа што мозокот не го регистрира чувството на ситост од течности на ист начин како и останатата храна. Од утринското кафе до ледениот чај, тука имаме листа на пијалоци што треба да ги избегнувате - или барем да ги пиете во умерени количини.

Спортските пијалоци се составен дел од модерниот спорт, a нивната намена е едноставна - брзо и ефикасно надоместување на изгубената енергија и електролити. Се користат во скоро сите спортови, насекаде низ светот. Можете да ги сретнете во различни пакувања, од различни произведувачи и со различни вкусови. Составот кај сите нив е речиси идентичен. Шеќери, вода, арома и минерали. Но, она што треба да го знаете е дека при конзумирањето на овие пијалоци треба да бидете внимателни. Еве зошто...

Facebook