Факти за кркање

"Колку е бизарно тоа што мојот продукциски менаџер е поважен за здравјето на моите деца отколку педијатарот." ~ Мерил Стрип

Калкулатор

Производ: Тежина (g):
Енергија:
Протеини:
Масти:
Влакна:
Јаглехидрати:

Basic

Јаглехидрати
13.30 g
Енергија
51 kcal
Масти
0.00 g
Влакна
0.00 g
Протеини
0.00 g
Јаглехидрати
13.49 g
Енергија
71 kcal
Масти
0.79 g
Влакна
2.40 g
Протеини
3.17 g
Јаглехидрати
0.81 g
Енергија
16 kcal
Масти
0.00 g
Влакна
0.00 g
Протеини
3.23 g
Јаглехидрати
48.39 g
Енергија
309 kcal
Масти
9.49 g
Влакна
2.60 g
Протеини
7.42 g

Обезбедете за себе и своето дете природна заштита од воспаленија на уво, нос и грло!

Азотен оксид (Nitric Oxide) е природен гас кој се произедува во телото преку специфични ензими наречени азотно оксидни синтази, кои ја разградуваат аминокиселината аргинин.

Дали и вие наутро пиете вода со лимон? Видете дали ја правите ова грешка...

Во многу информативни средства се сретнуваат написи за дејството на L-Carnitine, воглавно како рекламни пораки за слабеење. Многу луѓе имаат чуено за L-Carnitine но колку од нив вистински знаат што е тоа и како дејствува?

Железото треба да се консумира како суплемент од страна на луѓето кои страдаат од анемија. Тоа му помага на телото да произведува црвени крвни зрнца и го подобрува имунолошкиот систем. Сепак, оваа хранлива состојка тешко е да се внесе и врзе, особено ако не сакате месо. Иако постојат голем број растителни видови на храна кои го содржат овој минерал, телото не може да го третира исто железото од зеленчук како што го третира железото во месото.

Одлична понуда (акција) на најмоќниот детоксификатор и природен минерал Нано Зеолит!

Глутаминот е есенцијална аминокиселина што значи дека е застапена во нашето тело и таа може да се синтетизира без внес преку исхраната.

Почнува, делот од годината со диети за извоз — јуен, Орниш, Хроно, макарони и чоколадо, бејби храна диета и сите други шеми кои ви го намалуваат IQ-то и ви ја одземаат гордоста само за некое килце масти. Помалку. Повеќето од нив, колку и да се бизарни или не, работат...барем некое време. Она што треба да го направиме, е да ги пуштиме низ сито сите овие диети и да видиме дали воопшто има зрно вистина? Дали има некоја ефективна стратегија и дали е можно сите овие диети да имаат нешто заедничко?

Што е Астаксантин? Астаксантинот е производ добиен од внимателно култивирана микро алга Haematococcus, која ја обезбедува дневната потреба од моќен антиоксидант.

Не треба секогаш да користите антибиотици кога ќе ве фати грип или имате болки во грлото и главоболка. Народните лекови се многу подобри во овој случај, бидејќи ќе ви ја намалат болката и нема да предизвикаат никакви несакани ефекти.

Ма не само загореното тостирано лепче (па путер, па буковец), него и оние најслатките загорени компири во тавата да ти имале некакви си хемиски компоненти кои делувале канцерогено... Ама искусните кувари отсекогаш велеле - Додека да зарумени, и доволно му е. А реално, така е и најслатко.

Една активна состојка која се наоѓа во лутиот црвен пипер може да биде клуч во борбата против ракот на дојка. Научниците од Универзитетот Рухр во Германија открија дека капсаицинот предизвикува самоуништување на зафатените малигни клетки.

Ако се обидувате да ја намалите вашата телесната тежина, тогаш ќе мора да се откажете од некои ваши омилени пијалоци. Без да знаете, вие внесувате стотици калории само со пиење на сокови, велат експертите. Ова се случува затоа што мозокот не го регистрира чувството на ситост од течности на ист начин како и останатата храна. Од утринското кафе до ледениот чај, тука имаме листа на пијалоци што треба да ги избегнувате - или барем да ги пиете во умерени количини.

На Facebook