Во текот на следнава пролетна качувачка сезона на Еверест, властите во Непал планираат да воведат ГПС следење на оние кои ги започнуваат своите експедиции за искачување на највисокиот врв на...

Кикер е Златен Ретривер секогаш расположен за добра авантура, а газдата Ендру е газда кој и тоа како знае да го расположи своето куче. Покрај спиење во вреќа, турно скијање и уживанција во природа...

Традиционално натпреварувачката сезона во прелети во Европа се отвара во Словенија, на почеток на Март со "Paragliding Winter Cup" оваа година ја имав таа среќа да бидам дел од овој натпревар каде...

Човекот кој маратоните ги трчаше во ретро патики од 70тите, тренираше сам на гробиштата близу неговата куќа и кој ни самиот не знаеше колку светски маратонски рекорди запечати во неговиот живот,...

Марија Радеска е новото заштитно лице на No Limit, па затоа решивме да и поставиме неколку прашања за нејзиниот пат кон успехот во светот на фитнесот...

Со години трчањето и спортувањето се синоним за здравјето и здравиот начин на живеење за илјадници луѓе. Традиционално пред почетокот на Виз Ер Скопски Маратон сезоната на здрави навики започнува...

На 29 Јануари оваа година, Рон Хил реши да направи нешто што го немаше направено половина век. Реши да земе еден ден одмор од трчање.

На 19 февруари 2017 на маратонот во Севилја, Шпанија, 58-годишниот Стиви Смит успеа да заврши маратон за под 3 часа, поточно за 2:56:16 или со просечно време од 4:12 минути по километар. За Стиви...

Една од најдобрите трекинг рути до Мачу Пикчу...

Академијата за боречки вештини "ЗА НЕД ДО" од Битола на покана на Грчката федерација за боречки вештини во периодот од 4 - 5 март 2017 година учествуваше на 6-тиот Интернационален и 10-тиот...

Ски Центарот "Три Долини" e спој на повеќе ски центри во еден,така да со една ски карта можевме да скијаме на околу 600 км ски патеки, 120 крос кантри , 183 ски лифтови кои пренесуваат околу 260....