Прогласени најдобрите на две тркала со сопствен погон
Велосипедската федерација на Македонија ги додели наградите за најдобри велосипедисти и велосипедски клубови за 2013 година.
Вело-крос
*.Категорија (под 15 години) У-15
1 место ранг-листа ранг-листа Кристијан Ванчевски МВК “Велес” од Велес
2 место ранг-листа Виктор Ванчевски МВК “Велес” од Велес
3 место ранг-листа Диме Ангелески ВК “Илинден 2007” од Прилеп
*. Категорија (под 23 години) У-23
1 место ранг-листа ранг-листа Стефан Петровски ВК “Вело-М” од Куманово
2 место ранг-листа Костадин Петров МВК “Велес” од Велес
3 место ранг-листа Гоце Радески ВК “Илинден 2007” од Прилеп
*. Категорија Мастерс
1 место ранг-листа Борче Јордановски ВК “Водно” од Скопје
2 место ранг-листа Боро Банишки ВК “Енерџи” од Скопје
3 место ранг-листа Изаим Бајрами ВК “Вело-М” од Куманово
*. Категорија Кадети
1 место ранг-листа Денис Колевски ВК “Вело-М” од Куманово
2 место ранг-листа Кристијан Николов МВК “Велес” од Велес
3 место ранг-листа Драган Цветков МВК “Велес” од Велес
*. Категорија Јуниори
1 место ранг-листа Никола Ѓукиќ ВК “Вело-М” од Куманово
2 место ранг-листа Бојан Милошевски МВК “Велес” од Велес
3 место ранг-листа Петар Упевчески ВК “Екодром” од Охрид
*. Категорија Сениори
1 место ранг-листа Стефан Петровски ВК “Вело-М” од Куманово
2 место ранг-листа Борислав Соларски ВК “Цикло-спорт” од Куманово
3 место ранг-листа Костадин Петров МВК “Велес” од Велес
Планински велосипедизам
*. Категорија Жени
1 место ранг-листа Анета Антовска ВК “Енерџи” од Скопје
2 место ранг-листа Јана Коцевска ВК “Енерџи” од Скопје
3 место ранг-листа Катерина Николовска ВК “Енерџи” од Скопје
*. Категорија (под 23 години) У-23
1 место ранг-листа Христијан Николоски ВК “Екодром” од Охрид
2 место ранг-листа Зоран Шишковски ВК “ЕБТ Скопје ” од Скопје
3 место ранг-листа Стефан Петровски ВК “Вело-М” од Куманово
*. Категорија Мастерс
1 место ранг-листа Стојан Хаџијефтимов ВК “Свиок” од Радовиш
2 место ранг-листа Љубиша Кондев ВК “Енерџи” од Скопје
3 место ранг-листа Лазо Миновски ВК “ЕБТ Скопје ” од Скопје
*. Категорија Кадети
1 место ранг-листа Новица Велјаноски ВК “Екодром” од Охрид
2 место ранг-листа Влатко Рабаџиски ВК “Свиок” од Радовиш
3 место ранг-листа Кристијан Николов МВК “Велес” од Велес
*. Категорија Јуниори
1 место ранг-листа Јован Јованоски ВК “Екодром” од Охрид
2 место ранг-листа Петар Упевчески ВК “Екодром” од Охрид
3 место ранг-листа Бојан Митев ВК “Свиок” од Радовиш
*. Категорија Сениори
1 место ранг-листа Бленди Троци ВК “Екодром” од Охрид
2 место ранг-листа Александар Ѓуровиќ ВК “Енерџи” од Скопје
3 место ранг-листа Зоран Шишковски ВК “ЕБТ Скопје ” од Скопје
Друмски велосипедизам
*. Категорија Жени
1 место ранг-листа Анета Антовска ВК “Енерџи” од Скопје
2 место ранг-листа Росица Костова ВК “Мадел бал” од Скопје
3 место ранг-листа Јана Коцевска ВК “Енерџи” од Скопје
*. Категорија Мастерс
1 место ранг-листа Стојанче Колевски ВК “Водно” од Скопје
2 место ранг-листа Александар Гарача ВК “Мадел бал” од Скопје
3 место ранг-листа Игор Костов ВК “Водно” од Скопје
*.Категорија (под 15 години) У-15
1 место ранг-листа Кристијан Ванчевски МВК “Велес” од Велес
2 место ранг-листа Виктор Ванчевски МВК “Велес” од Велес
3 место ранг-листа Диме Ангелески ВК “Илинден 2007” од Прилеп
*.Категорија (под 15 години) У-15
1 место ранг-листа Кристијан Ванчевски МВК “Велес” од Велес
2 место ранг-листа Виктор Ванчевски МВК “Велес” од Велес
3 место ранг-листа Диме Ангелески ВК “Илинден 2007” од Прилеп
*. Категорија (под 23 години) У-23
1 место ранг-листа Стефан Петровски ВК “Вело-М” од Куманово
2 место ранг-листа Костадин Петров МВК “Велес” од Велес
3 место ранг-листа Гоце Радески ВК “Илинден 2007” од Прилеп
*. Категорија Кадети
1 место ранг-листа Кристијан Николов МВК “Велес” од Велес
2 место ранг-листа Денис Колевски ВК “Вело-М” од Куманово
3 место ранг-листа Драган Цветков МВК “Велес” од Велес
*. Категорија Јуниори
1 место ранг-листа Никола Ѓукиќ ВК “Вело-М” од Куманово
2 место ранг-листа Димитар Велков ВК “Енерџи” од Скопје
3 место ранг-листа Јован Јованоски ВК “Екодром” од Охрид
*. Категорија Сениори
1 место ранг-листа Стефан Петровски ВК “Вело-М” од Куманово
2 место ранг-листа Зоран Ристовски ВК “Вело-М” од Куманово
3 место ранг-листа Даниел Јаковлевски ВК “Енерџи” од Скопје
Екипен пласман.
1 место екипно Вело-Крос МВК “Велес” од Велес
1 место екипно Планински велосипедизам ВК “Екодром” од Охрид
1 место екипно Друмски велосипедизам ВК “Вело-М” од Куманово