Во 1999 година Џејми Ендру од Шкотска заедно со неговиот партнер Џејмс Фишер ги фаќа сериозно невреме на северната стена на Les Droites на Мон Блан. Лошите услови траат околу пет дена каде двајцат...

Во текот на следнава пролетна качувачка сезона на Еверест, властите во Непал планираат да воведат ГПС следење на оние кои ги започнуваат своите експедиции за искачување на највисокиот врв на...

Кикер е Златен Ретривер секогаш расположен за добра авантура, а газдата Ендру е газда кој и тоа како знае да го расположи своето куче. Покрај спиење во вреќа, турно скијање и уживанција во природа...

За најголемиот дел од луѓето чорапите се само заштитен слој (честопати склон на правење „компир) што ќе направи да се чувствувате попријатно во вашите обувки. За среќа, така не размислуваат луѓето...

Традиционално натпреварувачката сезона во прелети во Европа се отвара во Словенија, на почеток на Март со "Paragliding Winter Cup" оваа година ја имав таа среќа да бидам дел од овој натпревар каде...

Минувајќи 93 дена целосно самостоен на неговиот модифициран СУП (stand up paddlebord) и веслајќи околу 7500 километри, Јужноафриканецот Крис Бертиш стана првиот човек што го премина Атлантикот на...

Со години трчањето и спортувањето се синоним за здравјето и здравиот начин на живеење за илјадници луѓе. Традиционално пред почетокот на Виз Ер Скопски Маратон сезоната на здрави навики започнува...

Човекот кој маратоните ги трчаше во ретро патики од 70тите, тренираше сам на гробиштата близу неговата куќа и кој ни самиот не знаеше колку светски маратонски рекорди запечати во неговиот живот,...

Марија Радеска е новото заштитно лице на No Limit, па затоа решивме да и поставиме неколку прашања за нејзиниот пат кон успехот во светот на фитнесот...

Една од најдобрите трекинг рути до Мачу Пикчу...